הלוואות  בנקאיות

מרבית האנשים אינם בעלי נכסים וכספים זמינים וכיוון שכך, עליהם לקחת הלוואות, אשר יאפשרו להם לרכוש את הדבר בו חשקה נפשם. באם אין לאדם משפחה או מקור אישי-פרטי אחר אשר ממנו יוכל ללוות כסף, נותרות בפניו למעשה שתי אפשרויות והן: הלוואות בנקאיות או הלוואות חוץ בנקאיות.
בעולם הקפיטליסטי בו אנו חיים אין מנוס מלהיכנס אל השוק הצרכני והדינמי. בכל פעם, שאנו מצליחים להגיע ולהשיג מטרה זו או אחרת, אחת חדשה עולה ומדגדגת ואנו חשים, כי נוכל להיות שבעי רצון, רק לאחר שנגשים גם אותה. הבעיה העומדת בפנינו ברוב המקרים היא בעיית המימון, מאחר ולרוב מטרותינו ישנו מחיר כספי.

מטבע הדברים, המקום הראשון אליו נפנה לצורך קבלת הלוואה הינו הבנק בו מתנהל חשבוננו. כל אחד מאיתנו הינו צרכן של הלוואות בנקאיות בדרך זו או אחרת. אם זה מסגרת אשראי (אוברדרפט), משכנתא, הלוואה לרכב או הלוואות לעסקים. הריבית אותה גובה הבנק הינה למעשה הרווח העיקרי של הבנק עבור הכסף שהעמיד לרשותנו במסגרת ההלוואה או האשראי.
הבנקים הגדולים במדינה מציעים מגוון רחב של הלוואות בנקאיות, אשר כל אחת מהן מתאימה לצורך אחר או לנסיבות חיים משתנות. ישנן הלוואות בנקאיות ייחודיות לעזרה עסקית, הלוואות לשכר לימוד, הלוואות לשיפוץ דירה, לטיול או קניית רכב, משכנתאות למימון דירה, הלוואות בנקאיות לפתרונות אשראי, הלוואות קצרות מועד, הלוואות בריבית משתנה או בריבית קבועה, ישנן אפילו הלוואות בנקאיות המיועדות למימון הוצאות לידה.
אדם הזקוק להלוואה יפנה לרוב אל הבנק בו הוא מנהל את חשבונותיו באופן שוטף. בנק זה מכיר אותו ואם הוא מעריך אותו כלקוח טוב, הוא ינסה לעזור ולתת לו הלוואה בנקאית בתנאים טובים.
בנקים נחשבים באופן כללי למוסדות יציבים ואמינים. הם מבוטחים על ידי המדינה ואפילו בשעת משבר כלכלי, אין סכנה ממשית, שהכסף ירד לטמיון. הבנק הינו עסק כלכלי, הרוצה להוציא את לחמו מכל עסקה ועל כן, הלוואות בנקאיות מעמידות בפני הלווה תנאים בהם עליו לעמוד, בכדי לקבל את המימון. הבנק יבדוק לא רק את כושר ההשתכרות והיציבות הכלכלית של הלווה, אלא אף יחייב מתן ערבים או בטחונות אחרים ואף ישקלל מרכיבים נוספים לצורך התרשמות אישית.
הלוואות בנקאיות נגישות לכל אדם, העומד בדרישות הבנק ואלו משתנות בהתאם לסוג ההלוואה. מלבד הזמינות הגבוהה והאמינות של הבנק, יתרונן המובהק של הלוואות בנקאיות הוא בריבית הנמוכה, שהן גובות.

הבנק יתן הלוואה ללקוח הפונה אליו, כאשר הבנק משוכנע וסומך על יכולת ההחזר של הלקוח, וזאת על סמך נסיון העבר שיש לבנק עם אותו לקוח, הכנסות הלקוח, והנכסים הפיננסיים ( כמו תכניות חיסכון ) שיש ללקוח באותו הבנק. הקריטריונים למתן הלוואות בנקאיות משתנים בין בנק לבנק ובין סניף לסניף ואף תלויים מאוד בהתרשמות אישית של הבנקאי.

יועץ פיננסי מנוסה יכול במקרים רבים להשיג לפונה  המבקש הלוואה, הלוואות בנקאיות בתנאים טובים יותר ( ריביות, פריסה ארוכה וכו' ), ובסכומים גבוהים יותר ואף להשיג הלוואות בנקאיות שהפונה לא יהיה יכול לקבל אילו היה פונה לבנק באופן עצמאי. וזאת עקב השפה המקצועית המשותפת ליש ליועץ עם הבנקאים, ההיכרות  האישית שלו עם מנהלי הסניפים, ועם הרצונות והנכונות של כל סניף בנק בנוגע להענקת הלוואות בנקאיות
רצוי במקרים רבים, להיעזר בייעוץ פיננסי לפני לקיחת הלוואה גם במקרה של הלוואות בנקאיות. אנשים רבים אינם יודעים לנהל כראוי את מאזן ההוצאות וההכנסות הביתי שלהם, להעריך סיכונים או יכולת עתידית או אפילו לחשב את ההלוואה המתאימה להם או לנהל מו"מ מוצלח לגביי תנאי ההלוואה.