הלוואות חוץ בנקאיות - ממה צריך להיזהר

הלוואות לעסקים | הלואוות חוץ בנקאיות

הלוואות חוץ בנקאיות הן הלוואות אשר נלקחות מגופים שאינם תאגיד בנקאי ואינו תאגיד כמשמעו בחוק הבנקאות (רישוי) תשמ"א-1981.
עקב המצב הכלכלי במשק, החלו הבנקים להקשות על קבלת הלוואות לסוגיהן. בנוסף לכך תקנות בנק ישראל אינן מתירות חריגה ממסגרות האשראי. כתוצאה מכך אזרחים רבים ניצבים בפני סיטואציה בה הם נזקקים בדחיפות לסכום כסף כלשהו, אך הבנק מסרב להלוותו.
כתוצאה מכך רבים פונים לקבלת הלוואות חוץ בנקאיות. מסקר שנערך נמצא כי 25% מלקוחות הבנקים לקחו הלוואות חוץ בנקאיות.
כאשר הפונה דחוק ולחוץ למימון, ואינו בקיא בנושאי האשראי והכספים, קיימת סכנה שבחיפוש אחר הלוואות חוץ בנקאיות הוא יגיע למלווים מהשוק האפור, יתפתה לקחת הלוואות שניתנת יחסית בקלות, יסכים לריביות גבוהות והחזרים חודשיים גבוהים, ובסופו של דבר לא יוכל לעמוד בהחזר ההלוואות.
הסכנה הגדולה ביותר הנשקפת ללווה הלחוץ היא כניסה למעגל של הלוואות שבאות לכסות על הלוואות קודמות. בסופו של דבר המעגל הזה מתפוצץ ולעיתים זה בשלב שהלווה מסובך עד מעל לראש וסיבך גם קרובים, חברים ובני משפחה.
מצב בו הלווה חייב כספים בשוק האפור שאותם אין לו יכול להחזיר, יכול להביא להרס והתמוטטות חיי הלווה וחיי משפחתו. לפיכך חשוב לנקוט אמצעי זהירות לפני שנגשים ללקיחת הלוואות בשוק החוץ בנקאי.

הלוואות חוץ בנקאיות - אמצעי זהירות

להן אמצעי הזהירות אותם אנו ממליצים לנקוט:
 1. ראשית, מי שחושב על לקיחת הלוואות בין אם דרך הבנק בין אם הלוואות חוץ בנקאיות, צריך לשאול את עצמו האם ההלוואות באמת נחוצה. אנו מאוד ממליצים שלא לקחת הלוואות לצרכי מותרות כמו טיול ליעדים אקזוטיים בחו"ל, אירועים מפוארים וכו'-אם תיקחו היום הלוואות שאינה הכרחית, יתכן וכאשר באמת תצטרכו הלוואות תגלו שמיציתם את אפשרויות האשראי בבנק ומחוץ לבנק.
 2. על האדם לבדוק האם קיצץ בכל מה שניתן לקצץ, בדק אפשרויות לעזרה מצד חברים ומשפחה ורק לאחר ששוכנע שאין אפשרויות נוספות-לפנות לקבלת הלוואות חוץ בנקאיות.
 3. יש לפנות לגופים מוכרים וגדולים כמו "האגודה להלוואות ללא ריבית", ארגון "פעמונים" או חברות ביטוח וחברות מימון אמינות.
 4. לא מומלץ לקחת הלוואות מהמלווה הראשון שמסכים לתת הלוואות. חשוב לבקר בכמה משרדים, להתרשם, לשאול, ולהשוות הצעות.
 5. לא להתפתות למי שמציעים "שירות עד הבית"- לרוב מדובר במי שיש לו קצת כסף פנוי ומנהל את העסק מע"ג קטנוע.
 6. חשוב לקבל עותק מהסכם ההלוואות עליו חתמתם. אם המלווה לא מחתים על הסכם או מסרב לתת עותק-זה צריך להדליק נורה אדומה.
 7. חלק מהמלווים ידרשו להשאיר אצלם צ'ק ביטחון. חשוב שלא להשאיר צ'ק פתוח ללא סכום אלא למלא את סכום ההלוואות. כמו כן יש לרשום על הצ'ק "לביטחון בלבד" וכן "למוטב בלבד" ולכתוב את שם המלווה. אם המלווה מסרב לקבל צ'ק עם ההגבלות הנ"ל זה צריך להדליק רמזור אדום. חשוב להבין שזו נקודה קריטית שבה אתם עלולים ליפול ולהסתבך. צ'ק שאין עליו הגבלות כנ"ל יכול להגיע לגורמים מפוקפקים, ואתם תאלצו לשלם להם כספים שאין לכם, גם אם החזרתם את כל ההלוואות.
 8. מומלץ מאוד שלא לקחת הלוואות בכרטיס אשראי. במקרים לא מעטים לווים מצאו את כרטיס האשראי שלהם מחוייב גם לאחר שילמו את ההלוואות.
 9. המנעו מלשעבד נכסים לגופים חוץ בנקאיים תמורת קבלת הלוואות. אם יש לכם נכסים ברי שיעבוד, תוכלו לקבל תמורתם הלוואות בתנאים מועדפים ממוסדות בנקאיים.
 10. חשוב לשלוט בנושא הכספים ולתכנן את תזרים המזומנים ולבדוק את נושא ההלוואות כמה שיותר מוקדם. אל תיקחו את ההלוואות ברגע האחרון. כאשר אתם מחפשים הלוואות יום לפני שאתם זקוקים לה, נוצר מצב בו הזמן פועל נגדכם, אתם נלחצים ורוב הסיכויים שתעשו טעויות עליהם תשלמו ביוקר, תרתי משמע. ככל שתקדימו לפני שאתם באמת צריכים את הכסף כן ייטב.
 11. היתר עיסקא- היתר עיסקא הינו מסמך הבא להסדיר את עניין נתינת וקבלת הלוואות באופן שלא תהיה התנגשות עם האיסור ההלכתי להלוות וללוות כספים בריבית מיהודי. כאשר המלווה הינו בעל "היתר עיסקא" הדבר מלמד לכל הפחות על מודעות מסויימת שיכולה להעיד על גישה יותר מתחשבת.
 12. בסופו של דבר העניין החשוב ביותר הוא יכולת הלווה לעמוד בהחזרי ההלוואות. על הלווה לדעת בוודאות שיש ביכולתו לעמוד בהחזרים בהתבסס על הכנסותיו השוטפות. אם אתה לא משוכנע בוודאות שתוכל לעמוד בהחזרים, אנו מאוד ממליצים להמנע מלקיחת ההלוואות.

הלוואות חוץ בנקאיות - לסיכום

הלוואות חוץ בנקאיות יכולה להינתן על ידי גורמים מהימנים כמו חברות ביטוח, חברות אשראי וגופים פרטיים ותיקים ואמינים, אך יחד עם זאת יש להזהר מגורמים מפקפקים הפועלים בתחום ועלולים לנצל את הלחץ של הלווה ולהכניסו למלכודת ממנו יקשה עליו להחלץ.

החוק אמנם מגביל את הריבית המותרת בהלוואות חוץ בנקאיות אבל הנסיון מראה שכאשר הלווה לחוץ גובה הריבית לא ימנע ממנו מלקחת הלוואות. מטבע הדברים יחסי הכוחות בין הלווה הלחוץ , לבין המלווה, אינם שווים. שני הגורמים החשובים ביותר אליהם יש להתייחס בעת לקיחת הלוואות מגוף חוץ בנקאי הם אמינות המלווה והשני הוא וודאות ביכולת החזר ההלוואות-אם ללווה יש חשש שלא יוכל לעמוד בהחזרים אנו ממליצים מאוד שלא לקחת את ההלוואות.