כל מה שרציתם לדעת על הלוואות

הצמיחה שחלה בתחום של הלוואות בעשר השנים האחרונות היא אחת הצמיחות המהירות והמאסיביות ביותר. אולי בשל הקשיים הכלכליים או אולי לאור הקריאה לצדק חברתי, בכל הזדמנות.
הלוואות הן בעצם דרך לקבל לידיכם סכום מסוים של כסף בפעם אחת ולשלם אותו לאורך תקופת החזר מסוימת. הרעיון הוא שאם אתם רוצים לרכוש רכב, רוצים לצאת לטיול, רוצים להירשם ללימודים, לשפץ את הדירה, לסגור את המינוס או לכל מטרה אחרת, אתם לא צריכים לחסוך במשך שנים או לבקש מההורים. תוכלו להרשות זאת לעצמכם על ידי לקיחת הלוואה מתאימה.

הרווח מהלוואות
כל גוף פיננסי שמציע הלוואות מרוויח מהן. ממש כמו שאתם קונים מוצר במכולת ומשלמים עליו את המחיר הנקוב, שהוא כולל את הרווח, כך גם כשאתם לוקחים הלוואות, אתם משלמים את הקרן פלוס הריבית.
בדרך כלל, כל גוף פיננסי קובע לעצמו את הפער שהוא מעוניין ליצור בין הקרן להחזר בפועל והוא זה שקובע את הרווח שלו, כמובן שמנגנונים כמו תחרות , ביקוש והיצע וגופים כמו המפקח על הבנקים או נגיד בנק ישראל הם אלו שיוצרים את האיזון, במכוון או שלא במכוון.
אם אתם לוקחים הלוואות דרך אחד הבנקים, סביר להניח שכבר במעמד בקשת ההלוואה תקבלו מהבנקאי מידע על הריבית המוצעת לכם. אם למשל אמר לכם הבנקאי שהריבית היא חמישה אחוזים וצמודה למדד קחו בחשבון שכל סכום ההלוואה יקבל חמישה אחוזים של תוספת שתתחלק לאורך כל תקופת ההחזר ושתהיה תוספת קבועה של המדד, בהתאם לשינויים שהוא עובר מעת לעת.

ביטחונות וערבים
בעבר, היו הבנקים נוהגים לתת הלוואות אך ורק לאנשים שיכולים להציג ביטחונות או ערבים. לא לכולם יש חסכונות ובטחונות והעניין של ערבים עבר החלשות משמעותית בשל הקושי לתבוע את הערב על תשלום החייב האמתי.
כיום, הבנקים, חברות האשראי וכן הגופים הפרטיים שמציעים הלוואות מסוגים שונים מציעים גם הלוואות ללא ערבים.
הם מאפשרים ללקוחות רבים לקבל הלוואות ללא ערבים על ידי בדיקה של ההיסטוריה הכלכלית של הלקוח. הם בודקים את תדפיסי חשבון הבנק האחרונים ומכך למדים על ההתנהלות הכלכלית שלו, האחראית או שלא ובהתאם לכך הם בוחרים אם לאשר או לא לאשר את ההלוואה.

ערבים
ערבים הם אנשים אשר נדרשים לחתום בעבורכם על ההלוואה, יחד אתכם כמובן ובחתימתם הם בעצם מתחייבים לקחת אחריות על החובה שלכם לשלם, במידה ואתם לא תעמדו בהסדר התשלומים.
הרעיון הוא שהגוף המלווה רוצה לדעת שאם אתם לא תחזירו לו את הכסף, יהיה אדם ערב שישלם בעבורכם והרעיון הוא שהקרבה לאדם זה תעלה אצלכם את המחויבות להחזר ההלוואה עצמה.
עם הזמן נתגלה קושי ממשי לתבוע מהערבים לשלם את חובות הלווה ולכן מנהג זה פסק וכיום פחות גופים עושים בו שימוש.